Editors
Publications Managing Editor
Kelly Markel, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
Associate Editors
Victoria M. Miller, University of Florida, Gainesville, FL, USA
Fiseha Tesfaye, Metso Metals Oy, Espoo, Finland; Åbo Akademi University, Turku, Finland
JOM: The Magazine Editor
Kelly Zappas, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
Senior Graphic Designer
Cheryl M. Geier, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
Operations Management
Matt Baker, The Minerals, Metals & Materials Society, Pittsburgh, PA, USA
JOM Advisory Committee:
ADDITIVE MANUFACTURING COMMITTEE: Allison Beese, Pennsylvania State University, PA, USA; Michael Kirka, Oak Ridge National Laboratory, TN, USA
ADVANCED CHARACTERIZATION, TESTING AND SIMULATION COMMITTEE: Saurabh Puri, VulcanForms Inc., MA, USA
ALLOY PHASES COMMITTEE: Bin Ouyang, Florida State University, FL, USA
ALUMINUM COMMITTEE: Anne Kvithyld, Stiftelsen for industriell og teknisk forskning (SINTEF), Trondheim, Norway
BIOMATERIALS COMMITTEE: Steven Naleway, University of Utah, UT, USA
CHEMISTRY AND PHYSICS OF MATERIALS COMMITTEE: Hesam Askari, University of Rochester, NY, USA; Eva Zarkadoula, Oak Ridge National Laboratory, TN, USA
COMPOSITE MATERIALS COMMITTEE: Simona Hunyadi Murph, Savannah River National Laboratory, SC, USA
COMPUTATIONAL MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING COMMITTEE: Yue Fan, University of Michigan, MI, USA; Liang Qi, University of Michigan, MI, USA
CORROSION AND ENVIRONMENTAL EFFECTS COMMITTEE: Kinga Unocic, Oak Ridge National Laboratory, TN, USA
ELECTRONIC PACKAGING AND INTERCONNECTION MATERIALS COMMITTEE: Albert T. Wu, National Central University, Taoyuan, Taiwan
ENERGY COMMITTEE: Joseph Hamuyuni, Metso Outotec, Helsinki, Finland; Chukwunwike Iloeje, Argonne National Laboratory, IL, USA
ENERGY CONVERSION AND STORAGE COMMITTEE: Partha Mukherjee, Purdue University, IN, USA
HIGH TEMPERATURE ALLOYS COMMITTEE: Stoichko Antonov, National Energy Technology Laboratory, OR, USA
HYDROMETALLURGY AND ELECTROMETALLURGY COMMITTEE: Athanasios Karamalidis, Pennsylvania State University, PA, USA; Alafara Baba, University of Ilorin, Kwara State, Nigeria; Richard Olsson, KTH Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden
INTEGRATED COMPUTATIONAL MATERIALS ENGINEERING (ICME) COMMITTEE: Ram Devanathan, Pacific Northwest National Laboratory, WA, USA
MAGNESIUM COMMITTEE: Benjamin Anthony, University of Florida, FL, USA; Tracy Berman, University of Michigan, MI, USA
MAGNETIC MATERIALS COMMITTEE: Alexander Baker, Lawrence Livermore National Laboratory, CA, USA; Min Zou, Lab Magnetics, A Quadrant Company, CA, USA
MATERIALS CHARACTERIZATION COMMITTEE: Zhiwei Peng, Central South University, Hunan, China; Jian Li, CanmetMATERIALS, Ontario, Canada
MECHANICAL BEHAVIOR OF MATERIALS COMMITTEE: Saryu Fensin, Los Alamos National Laboratory, NM, USA
NANOMATERIALS COMMITTEE: Changhong Cao, McGill University, Quebec, Canada; Surojit Gupta, University of North Dakota, ND, USA; Woochul Lee, University of Hawaii at Manoa, HI, USA; Ying Zhong, University of South Florida, FL, USA
NANOMECHANICAL MATERIALS BEHAVIOR COMMITTEE: Youxing Chen, University of North Carolina at Charlotte, NC, USA; Peter Hosemann, University of California - Berkeley, CA, USA
NUCLEAR MATERIALS COMMITTEE: Yongfeng Zhang, University of Wisconsin, WI, USA
PHASE TRANSFORMATIONS COMMITTEE: Eric Lass, University of Tennessee-Knoxville, TN, USA
POWDER MATERIALS COMMITTEE: David Yan, San Jose State University, CA, USA; Timothy Prost, Uniformity Labs, CA, USA
PROCESS TECHNOLOGY AND MODELING COMMITTEE: Adamantia Lazou, National Technical University of Athens, Athens, Greece; Matthew Zappulla, Los Alamos National Laboratory, NM, USA
PYROMETALLURGY COMMITTEE: Will Hannemann, Aurecon, Victoria, Australia; Mohamed Elzohiery, Guardian Industries, MI, USA
Recycling AND Environmental Technologies Committee: Hong Peng, University of Queensland, Brisbane, Australia; Fiseha Tesfaye, Metso Outotec Metals, Espoo, Finland
REFRACTORY METALS AND Materials COMMITTEE: Gaoyuan Ouyang, Ames Laboratory, IA, USA; Andrew Kustas, Sandia National Laboratories, NM, USA
SHAPING AND FORMING COMMITTEE: Arun Devaraj, Pacific Northwest National Laboratory, WA, USA
SOLIDIFICATION COMMITTEE: Kara Luitjohan, Los Alamos National Laboratory, NM, USA; Catherine Tonry, University of Greenwich, London, England
STEELS COMMITTEE: Adriana Eres-Castellanos, Colorado School of Mines, CO, USA; Amrita Lall, Pacific Northwest National Laboratory, WA, USA; Kasturi Sasidhar, University of Wisconsin, WI, USA
SURFACE ENGINEERING COMMITTEE: Tushar Borkar, Cleveland State University, OH, USA
THIN FILMS AND INTERFACES COMMITTEE: Nuggehalli Ravindra, New Jersey Institute of Technology, NJ, USA
TITANIUM COMMITTEE: Michael Gram, Pratt & Whitney; Rongpei Shi, Harbin Institute of Technology, Harbin, China